Palnik jest częścią składową urządzenia do spalania, w którym występuje mieszanie paliwa i współpaliwem, a następnie przez reakcję spalania, na ogół wytwarzania płomienia (nie jest również szczególnie do spalania zwane „płomień mniej”, to znaczy bez płomienia). Jedną z odmian są przemysłowe palniki gazowe.
Klasyfikacja palników nie jest unikalna; W rzeczywistości istnieje wiele kryteriów klasyfikacyjnych, takich jak potencjał, struktury, rodzaju stosowanego paliwa, który może być stałe (np węgla, pyłu, jeżeli jest to konieczne), ciekłe (na przykład benzyny, olej napędowy, nafta) lub gazowe (takie jak metan) ,

Z konstrukcyjnego punktu widzenia, są ogólnie dwa rodzaje palników:

  • palniki powietrzne lub zasysane powietrze
  • palniki nadmuchowe.

Jeśli poszukamy głębiej to natrafimy nawet na przemysłowe palniki gazowe. Takie palniki ma m.in. Apgaz.

Te pierwsze są do użytku cywilnego (kotły, piece); W tym przypadku powietrze jest zasysane w sposób naturalny przez paliwo dzięki przewodzie, który przedstawia zwężenie przekroju w miejscu, w którym paliwo jest wtryskiwane, dzięki wykorzystaniu efektu Venturiego.
Z wymuszonym nadmuchem mają wszelkiego rodzaju włamania powietrza, dzięki wentylator znajduje się przed samym palniku. Są one wykorzystywane we wszystkich zastosowaniach przemysłowych (kotły parowe, nagrzewnice powietrza, piece przemysłowe), a niektóre cywilne (ogrzewanie domu)

Reklamy